NEOH Crisp N Cream, 20 x 22 g (440 g)

Ideal for on-the-go snacking

CHF 24.15

(CHF 54.89 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 20 x 22 g

In stock from October 06

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 09 October

Refridgerated shipping: Additional shipping costs amounting to CHF 4.90 per order apply to chilled products.
More information

Features & Advantages

  • Zero added sugar
  • Creamy hazelnut filling
  • Crispy wafer

Frequently bought together with Frood Red Apple, 10 g

NEOH Crisp N Cream, 20 x 22 g (440 g) CHF 24.15 (CHF 54.89 / kg)
Frood Red Apple, 10 g CHF 1.93 (CHF 193.00 / kg)
Total price: CHF 26.08
Description

CRISP N CREAM is the newest indulgence sensation at NEOH! This bar brings together everything you crave: a crispy wafer on the outside, a wonderfully creamy hazelnut filling on the inside, and covered in smooth chocolate. And the best part? It contains absolutely no added sugar.

The CRISP N CREAM sets new standards - the perfect snack for anyone who wants an irresistible treat but wants to avoid sugar. Forget everything you've ever known - this bar is packed with uncompromisingly pure flavour.

Item no.: BGM-9120085632291
Content: 440 g
EAN: 9120085632291
Manufacturer No.: 9120085632291
Brands: NEOH
Ingredients

Filler (polydextrose), Vegetable fibre (Agave, Chicory, Corn, wheat), 12 % Whole milk powder, Cocoa butter, 9 % Hazelnuts , Vegetable fats (Shea, Coconut, Fully hydrogenated rapseed oil), Sunflower oil, Wheat flour, Sweetener: erythritol, Cocoa paste, Pure Butter Fat, Low-fat cocoa powder, Emulsifier: Lecithins (Soy), Starch , Flavours, Salt, Leavening agent (Sodium hydrogen carbonate), Sweetener: sucralose, Acesulfame K

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1934 / 462 kJ / kcal
Fat 36 g
  from Saturated fatty acids 18 g
Carbohydrates 22 g
  from Sugar 4,7 g
  from Polyhydric alcohols 6,5 g
Fibre 25 g
Protein 5,7 g
Salt 0,26 g
Legal information
Responsible food business operator: Alpha Republic GmbH, Thaliastraße 32/1/22, 1160, Wien, Austria, office@neoh.com, www.neoh.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for NEOH Crisp N Cream