frank. Organic Ginger Shot Day Cleanse 3 x 60 ml, 180 ml

Fruity and spicy shots to test

€ 6,99

(€ 38,83 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 180 ml

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 20 October

Austria: Free standard delivery from € 39,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 3 flavours
  • Made from organic ingredients
  • Vegan

Frequently bought together with Pure & Fun Spidey Organic Superhero Squeezy , 100 g

frank. Organic Ginger Shot Day Cleanse 3 x 60 ml, 180 ml € 6,99 (€ 38,83 / l)
Pure & Fun Spidey Organic Superhero Squeezy , 100 g € 1,19 (€ 11,90 / kg)
Total price: € 8,18
Description

Frank. Trial set - All 3 varieties of organic ginger shots in a 3-piece kit.

The frank. trial set offers the ideal opportunity to discover all 3 flavours of refreshing organic ginger shots in a practical 3-piece set.

The set contains:

  • 1x Organic Ginger Shot - Immunity
  • 1x Organic Ginger Shot - Energy
  • 1x Organic Ginger Shot - Relax

The shots are made from 100% natural, certified organic ingredients and are filled in sustainable 60 ml bottles. Perfect to on-the-go enjoyment - anytime, anywhere.

Item no.: BGM-4260434445082
Content: 180 ml
EAN: 4260434445082
Manufacturer No.: 4260434445082
Brands: frank.
Nutrition: Vegan
Ingredients

Energy

52,6 % Apple Juice[1], 22,5 % Ginger juice[1], 8 % Orange juice[1], 5 % Aronia juice[1], 5 % Passion fruit juice[1], 3,5 % Acerola Purée[1], 2,5 % Lemon juice[1], 0,8 % Mate extract[1], Guarana seed extract[1]

  1. from controlled organic agriculture

Immunity

67 % Orange juice[1], 24,8 % Ginger juice[1], 3,5 % Acerola Purée[1], 2,5 % Turmeric (Curcuma longa) juice[1], 2 % Lemon juice[1], Cayenne pepper[1]

  1. from controlled organic agriculture

Relax

52,1 % Apple Juice[1], 25 % Blueberry puree [1], 20 % Ginger juice[1], 2,6 % Lemon juice[1], 0,1 % Ashwaganda root extract[1], 0,1 % Curry leaf extract[1], Lavender oil[1]

  1. from controlled organic agriculture
Nutritional Information

Nutritional Values Energy

Nutritional Information per 100 ml
Calories 176 / 42 kJ / kcal
Fat <0,5 g
  from Saturated fatty acids <0,1 g
Carbohydrates 8,9 g
  from Sugar 7,9 g
Fibre 0,2 g
Protein <0,05 g
Salt <0,01 g

Nutritional Values Immunity

Nutritional Information per 100 ml
Calories 151 / 36 kJ / kcal
Fat <0,5 g
  from Saturated fatty acids <0,1 g
Carbohydrates 7 g
  from Sugar 6,8 g
Fibre 0,3 g
Protein 0,8 g
Salt 0,01 g

Nutritional Values Relax

Nutritional Information per 100 ml
Calories 180 / 43 kJ / kcal
Fat <0,5 g
  from Saturated fatty acids 0,1 g
Carbohydrates 8,3 g
  from Sugar 7,2 g
Fibre 1,4 g
Protein <0,5 g
Salt <0,01 g
Components

Ingredients Relax

Components per serving (60 ml)
Iron 2,1 mg
Legal information
Responsible food business operator: FrankJuice GmbH, Schwanthalerstraße 73, 80336, München, Austria, info@thefrankjuice.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for frank. Organic Ginger Shot Day Cleanse 3 x 60 ml